Single Blog

Korzyści związane z piciem wody kokosowej

Woda kokosowa to klarowna ciecz znajdująca się w młodych, świeżych kokosach. Od stuleci cieszy się uznaniem wielu kultur ze względu na jej niewiarygodne korzyści zdrowotne. Obecnie napój ten stał się popularnym napojem we współczesnym świecie. Nie mylić z mlekiem kokosowym wytwarzanym z miąższu orzecha kokosowego). Woda zawiera enzymy, antyoksydanty, elektrolity i składniki odżywcze, które jak wykazano, przynoszą szereg korzyści zdrowotnych. Od obniżania stanu zapalnego i ciśnienia krwi, po wspomaganie trawienia i utratę wagi. Woda kokosowa to nie tylko zdrowy napój, ale również pyszny, co sprawia, że ​​jest doskonałym wyborem dla wielu osób.

Co naprawdę jest w wodzie kokosowej?

Woda kokosowa to sok znajdujący się w środku młodego, zielonego kokosa. Woda pomaga odżywiać owoce w miarę ich dojrzewania, co zajmuje średnio 10-12 miesięcy. Woda kokosowa pochodzi zwykle z młodych orzechów kokosowych w wieku 6-7 miesięcy, chociaż występuje również w dojrzałych owocach.

Przeciętny zielony orzech kokosowy dostarcza około 0,5-1 szklanki wody kokosowej. Co ciekawe, woda kokosowa składa się w 94% z wody.

Czysta woda kokosowa nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani substancji słodzących, jest wolna od cholesterolu i nie zawiera tłuszczu. Według informacji USDA , woda kokosowa ma niską zawartość węglowodanów i naturalnie występujących cukrów i zawiera ok. 46 kalorii na filiżankę. Jest źródłem wielu witamin, minerałów i fitochemikaliów, w tym potasu, cynku, selenu, wapnia, magnezu, jodu, siarki, manganu, kwasu askorbinowego i witamin z grupy B.

Korzyści zdrowotne płynące z wody kokosowej

1. Elektrolity, ćwiczenia i nawodnienie

Woda kokosowa jest naturalnym napojem izotonicznym, który zapewnia wiele takich samych korzyści, jak tworzone dla sportowców napoje – z tymże mamy tu do czynienia z naturalną formą składników odżywczych. Elektrolity są minerałami odgrywającymi kilka ważnych funkcji w organizmie. Wapń, magnez, fosfor, sód i potas. Te minerały występują naturalnie w płynie kokosowym.
Woda kokosowa może być w rzeczywistości doskonałym napojem do przywracania nawilżenia i uzupełniania utraconych elektrolitów podczas ćwiczeń. Badania wykazały, że woda kokosowa ma podobne właściwości nawadniające jak zwykła woda i popularne napoje dla sportowców, ale okazało się, że woda kokosowa powoduje mniej nudności i  zaburzeń żołądkowych niż inne napoje spożywane po wysiłku. Badanie opublikowane w wydaniu czasopisma “Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science”  wykazało, że spożywanie wody kokosowej po ćwiczeniach może być skuteczniejszym sposobem na nawodnienie niż picie czystej wody lub ”napoju sportowego”. Co więcej, woda kokosowa jest naturalna, pozbawiona dodatku cukru, sztucznych składników i barwników, a także ma niższą zawartość węglowodanów i cukru niż napoje dla sportowców, co czyni ją preferowaną opcją dla osób, które obserwują swoją wagę.

2. Działa przeciwstarzeniowo.

Wykazano, że woda kokosowa wpływa na zdrowie naszej skóry.  Jest naturalnym źródłem cytokinin, grupy hormonów wzrostu roślin, które pomagają regulować wzrost, rozwój i starzenie się komórek. Bogate w potas, przeciwutleniacze i kwas laurynowy, mówi się, że cytokininy równoważą poziomy pH, wzmacniają i nawilżają tkanki łączne, zmniejszają ryzyko chorób związanych z wiekiem, a nawet spowalniają rozwój komórek nowotworowych. Stosowana miejscowo woda kokosowa może nawet pomóc w zmniejszeniu trądziku, cellulitu, egzemy, rozstępów, zmarszczek i plam starczych. Nawilża również skórę od wewnątrz i może pomóc zrównoważyć poziom oleju w skórze.

3. Krew

Jednym z najbardziej fascynujących faktów na temat wody kokosowej jest to, że jest niesamowicie podobna do ludzkiego osocza i może być stosowana w nagłych wypadkach, aby szybko nawodnić organizm. Nierzadko stosuje się ją w ten sposób w krajach trzeciego świata, a także było to powszechnie stosowane podczas II wojny światowej, bezpośrednio z nakrętki, aby zapewnić awaryjne transfuzje rannym żołnierzom. Jest również stosowana w skrajnych przypadkach w przypadku dolegliwości związanych z odwodnieniem, takich jak cholera i zapalenie żołądka i jelit. Należy pamiętać, że jest to tylko w sytuacjach awaryjnych i powinny być wykonywane przez profesjonalnego lekarza.

4. Reguluje ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu

Badania pokazują, że woda kokosowa może poprawić krążenie krwi, obniżyć podwyższone ciśnienie krwi, podwyższyć poziom cholesterolu HDL (dobrego) i zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jedno z badań wykazało, że pacjenci otrzymujący wodę kokosową przez dwa tygodnie wykazywali niższe poziomy ciśnienia krwi niż ci, którym podawano zwykłą wodę. Wykazano, że potas w wodzie kokosowej ma zdolność przeciwdziałania wpływowi sodu w organizmie i może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Wykazano również, że wysoki poziom elektrolitów w wodzie kokosowej poprawia czas powrotu do zdrowia u pacjentów, którzy już przeszli zawał serca.

5. Dobra dla trawienia i zdrowia układu moczowego

Przez stulecia woda kokosowa była stosowana w leczeniu dolegliwości trawiennych i moczowych, w tym grypy żołądkowej, czerwonki, niestrawności, zaparć, robaków jelitowych, infekcji pęcherza i nieprawidłowej pracy nerek. Jako naturalny środek moczopędny ma zapobiegać infekcjom dróg moczowych i kamieni nerkowych. Wykazano także, że woda kokosowa zmniejsza wzdęcia i mdłości i może być niezwykle korzystna dla osób cierpiących na odwodnienie spowodowane problemami trawiennymi, w tym wymiotami i biegunką.

6. Detox

Woda kokosowa jest idealnym napojem zastępującym płyny i pomagającym usunąć toksyny z organizmu. Zawartość tłuszczu w wodzie kokosowej jest niezwykle niska, a także tłumi apetyt. Woda kokosowa jest często używana przez osoby oczyszczające organizm lub odtruwające, ponieważ jest to dobry sposób na uwodnienie, naenergetyzowanie i odżywienie bez potrzeby stosowania stałego pokarmu. Naturalny charakter oczyszczający wspomaga i usuwa toksyny z wątroby i nerek. Ze względu na wysoką koncentrację błonnika pomaga w trawieniu i może pomóc w zapobieganiu niestrawności i przy refluksie.

 

Bądź świadomy faktu, że niektóre marki wody kokosowej na rynku dodają substancje słodzące lub dodatkowe smaki, które zmieniają wartości odżywcze wody kokosowej. Sprawdzaj etykiety  i składniki przy zakupie przed zakupem wody kokosowej.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017