Single Blog

Witaminy i minerały, które pomogą zadbać o zdrową skórę!

Ponieważ to, co jemy ogromnie wpływa na wygląd naszej skóry – odkryj 6 najlepszych witamin i minerałów, które działają na twoją korzyść w walce o utrzymanie czystej, młodzieńczej i promiennej cery!

1. Cynk

Cynk działa przez całą dobę, aby pomóc wyleczyć i naprawić uszkodzone obszary skóry. W rzeczywistości ten ciężko pracujący minerał jest wymagany do ponad 100 reakcji enzymatycznych w ciele! Przyspiesza procesy biologiczne związane z leczeniem ran i uporządkowaniem urazów tkanek.

Ze względu na te imponujące funkcje, badania wskazują, że cynk może pomóc leczyć trądzik, infekcje grzybicze, niewielkie podrażnienia i owrzodzenia skóry .

Cynk może również pomóc w zapobieganiu obrażeniom skóry poprzez zmniejszenie produkcji wolnych rodników. Zabezpiecza również tłuszcze w skórze przed uszkodzeniem przez światło słoneczne i zanieczyszczenia.

Najlepsze produkty spożywcze, które są bogate w cynk : nasiona dyni, owoce morza (dziko żyjące, zrównoważone) i mięso (organiczne, karmione naturalnie), kakao.

2. Witamina A

Witamina A jest niezbędna do produkcji retinolu. Jest to składnik powszechnie spotykany w kremach przeciwstarzeniowych do pielęgnacji skóry i maseczkach na twarz.

Witamina A wchodzi w interakcje ze skórą, wpływając na wzrost, obrót komórkowy i aktywność gruczołów łojowych. W szczególności uważa się, że witamina A wpływa na spowolnienie starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu trądziku.

Najlepsze pokarmy bogate w witaminę A: mięso z narządów (organiczne, karmione naturalnie), żółtka jaj (z jajek z chowu wolnowybiegowego) i jasno pomarańczowe warzywa (zawierają beta-karoten, który organizm wykorzystuje do wytwarzania witaminy A).

3. Miedź

Wiemy, że miedź jest niezbędna dla wielu funkcji organizmu i odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry. Osoby z niedoborem miedzi często doświadczają bardziej pomarszczonej skóry, wolniej gojących się ran, większych stanów zapalnych i przedwczesnego siwienia. Dzieje się tak dlatego, że miedź odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu (to wszystko sprawia, że ​​twoja skóra jest gładka i elastyczna!).  Jest również integralną częścią pigmentu, który farbuje nasze oczy, skórę i włosy.

Najlepsze pokarmy o wysokiej zawartości miedzi: wodorosty, orzechy, kakao, czerwone wino, mięso z narządów i rośliny strączkowe.

4. Witamina C

Kolagen jest kluczową substancją, która wpływa na jędrność skóry. Dlatego, gdy twoje ciało wytwarza nieoptymalny lub wadliwy kolagen, rozwijają się kolejne zmarszczki i obwisła skóra.

Witamina C jest używana podczas procesów biologicznych do tworzenia kolagenu. Witamina C jest również wykorzystywana podczas naprawy blizn i jest ważna dla gojenia się skóry. Przeciwutleniające działanie witaminy C chroni również Twoją skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników .

Witamina C występuje również w wysokich stężeniach zarówno w zewnętrznej, jak i wewnętrznej warstwie skóry, co dodatkowo potwierdza jej znaczenie dla zdrowia skóry.

Najlepsze produkty spożywcze, które są bogate w witaminę C: owoce cytrusowe, jagody, papryka, pomidory, brokuły, kiwi i pożywienie, takie jak jagody goji, acerola i acai.

5. Witamina D

Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która powstaje ze złożonej serii reakcji biologicznych pomiędzy substratami cholesterolu i światłem słonecznym. Jest szeroko stosowana w całym ciele dla wielu funkcji, w tym dla skóry!

Niektóre dowody sugerują, że witamina D może pomóc regulować koloryt skóry i leczyć łuszczycę. Badania wykazały, że miejscowe stosowanie aktywowanej witaminy D (kalcytriolu) może zmniejszyć stan zapalny skóry.

Jak uzyskać wystarczającą ilość witaminy D: bezpieczne wystawić się na słońce, tłuste ryby (dziko odławiane). Starsi ludzie lub osoby o ciemniejszej skórze mogą mieć problemy z przyswojeniem odpowiedniej ilości witaminy D, więc pomocna może okazać się również dobrej jakości suplementacja.

6. Witamina E

Witamina E jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która działa także jako przeciwutleniacz w organizmie. Pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i słońcem.

Organizm wydala również witaminę E poprzez łój .Pomagając nawilżyć i chronić skórę. Dlatego też, jeśli Twoja skóra jest sucha lub uszkodzona, witamina E może pomóc w jej odnowie.

Dobre źródła witaminy E: orzechy, nasiona, awokado, tłuste ryby (złowione na wolności), oliwa z oliwek.

Jeśli masz jakieś inne sprawdzone sposoby na promienną skórę! Podziel się nimi w komentarzu pod postem.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017