Single Blog

Kilka słów o różeńcu górskim

Różeniec górski ( Rhodiola rosea ) to roślina, której właściwości lecznicze powinny docenić zwłaszcza osoby, które są wyczerpane psychicznie i fizycznie. Różeniec górski sprawia, że jest się mniej zestresowanym, a jednocześnie pełnym siły i energii. Wykazuje także właściwości antydepresyjne.

 

Do innych zalet zaliczamy również fakt, że różeniec działa neuroprotekcyjnie, chroniąc organizm przed toksynami. W mózgu natomiast wydaje się być wysoce serotoninoenergiczny ( zwiększa serotoniny ) i zmniejsza kortykosteroidy.

 

Zioło Rhodiola rosea rośnie na dużych wysokościach w arktycznych rejonach Europy i Azji, a jego korzeń był używany w medycynie tradycyjnej w Rosji i krajach skandynawskich od wieków. Badania zastosowań leczniczych różeńca pojawiły się w literaturze naukowej Szwecji, Norwegii, Francji, Niemiec, Związku Radzieckiego i Islandii. Nadal powszechnie stosowany jest  w Rosji jako środek wzmacniający i lekarstwo na zmęczenie, słabą koncentrację. W Szwecji i innych krajach skandynawskich jest on stosowany w celu zwiększenia zdolności do pracy umysłowej i zwiększyć ogólnej siły i witalności.

 

Ponadto, badanie opublikowane w 2007 roku wykazało, że u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną depresją, którzy wzięli ekstrakt z różeńca odnotowano mniej objawów depresji niż u osób, które przyjmowały placebo. Rhodiola wydaje się działać szybciej niż konwencjonalne leki przeciwdepresyjne, często przynosząc pierwsze efekty już po tygodniu.

 

Jedną z kolejnych cech różeńca jest pomoc w spalaniu tłuszczu.  Działa poprzez stymulację enzymu hormono-wrażliwej lipazy, który ma zdolność do rozpadu tłuszczu przechowywanego w tkance tłuszczowej. W połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi może wspomagać efekt odchudzania.

 

Średnia dawka różeńca wynosi od 200 mg do 400 mg dziennie wyciągu. Uważany jest za bezpieczny i dobrze tolerowany środek, natomiast wysokie dawki 1,5g-2,0g dziennie mogę wywoływać skutki niepożądane. W związku z tym, że ma działanie pobudzające, należy stosować go rano lub w czasie południa.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017