Single Blog

Jak przekonać dzieci do warzyw?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś walki, próbując nakarmić twoje dziecko, czymś zdrowym i pożywnym, tylko po to, by za chwilę usłyszeć, że to “fuj”, “ewwwie” lub “obrzydliwe”? Jeśli ten scenariusz brzmi znajomo, nie jesteś sam!  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel!

1. Sekretne warzywa …

Ta metoda to najprostszy sposób na zachęcenie dzieci do jedzenia zdrowej żywności. Tworzenie przekąsek, które wyglądają i smakują wybornie, ale zawierają również ukryte zdrowe warzywa, jest nie tylko skuteczne, ale także zabawne!

Ciasto czekoladowe z buraków – Buraki w cieście? Co? To nigdy nie zadziała … Zastanów się? Nie tylko podziała, ale także zapewni niesamowite korzyści odżywcze z buraków i kakao w jednym pysznym kawałku ciasta.

Jagodowe smoothie – jednym z moich ulubionych sposobów na zamaskowanie liściastej zieleni jest dodanie jej do słodkiego, owocowego koktajlu Jeśli Twoje dziecko jest niezdecydowane z powodu niewielkiej zmiany koloru, zacznij od dodania niewielkich ilości zieleni, a następnie stopniowo zwiększaj dawkę za każdym kolejnym razem. Uwierz mi, jeśli jesteś wystarczająco sprytny, dziecko nie będzie miało o tym pojęcia 🙂

2. Rówieśnicy.

Badania wykazały, że małe dzieci często modelują swoje zachowania żywieniowe na zachowaniach swoich rówieśników. Kiedy dziecko, które wykazuje niesmak wobec warzyw, jest stale otoczone przez dzieci, które wykazują radość z jedzenia warzyw, okazuje się, że dziecko, które pierwotnie miało negatywną przynależność do tej grupy żywności, znacznie zmieniło swoje preferencje żywieniowe w krótkim okresie czasu.

To samo można powiedzieć o środowisku domowym dziecka. Na postawy dzieci silnie wpływają osoby, które spędzają z nim najwięcej czasu – zazwyczaj rodzina. W związku z tym preferencje żywieniowe u małych dzieci często są w dużej mierze zdeterminowane preferencjami żywieniowymi rodziców i starszego rodzeństwa.

3. Nie bądź policjantem.

Zmuszanie dzieci do konsumpcji żywności, której nienawidzą, jest świetnym sposobem do buntu, urazu i rozczarowania. Zamiast tego staraj się zaopatrywać swoją spiżarnię i lodówkę, korzystając z wielu smacznych, pełnowartościowych produktów spożywczych i usuwając wszelkie ślady niezdrowego jedzenia. W ten sposób każdy wybór żywności, którego dokona Twoje dziecko w domu, jest dobry!

4. Moc dla małych ludzi

Z małymi ludźmi, tak jak z większymi ludźmi, edukacja jest często najpotężniejszym narzędziem umożliwiającym podejmowanie mądrych decyzji i osiąganie pozytywnych wyników. Postaraj się znaleźć sposób na zaangażowanie swoich dzieci w dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych poprzez pokazywanie im, w jaki sposób każdy rodzaj żywności może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na ich nastrój, energię i ogólny stan zdrowia.

Nauka o żywieniu powinna być przyjemnością! Jednym z najprostszych sposobów pomagania dzieciom w tworzeniu zdrowych relacji z jedzeniem jest uczenie ich sprawdzania tego, co jedzą z tym jak się czują. Na przykład, jeśli zjedzą coś pożywnego, spróbuj zapytać ich, jak się czują, i przydając opis temu uczuciu. Na przykład po garści świeżych jagód mogą poczuć się “pełne energii” . Dzięki temu procesowi mózg Twojego dziecka zacznie tworzyć ścieżki, które łączą zdrowe pokarmy z pozytywnymi afirmacjami.

5. Siać, uprawiać, zbierać, jeść

Jednym z najpotężniejszych sposobów łączenia dzieci z jedzeniem jest zaangażowanie ich w proces od początku do końca.

Jeśli masz miejsce w swoim podwórku na ”rządek” warzywny (lub nawet kilka roślin doniczkowych), pamiętaj o zaangażowaniu swoich dzieci w proces ogrodnictwa. Daj im poczucie odpowiedzialności za odżywianie gleby, zasiewanie plonów, podlewanie i pielęgnowanie roślin, obserwowanie ich wzrostu i identyfikację, oraz moment kiedy są gotowe do zbioru. Nie ma nic bardziej sprzyjającego pozytywnemu związkowi między dziećmi a ich jedzeniem niż jedzenie produktów, które zostały świeżo zebrane z ich własnego ogrodu!

Jest tak wiele sposobów, aby zachęcić dzieci do dobrego jedzenia i cieszyć się ich prawidłowym rozwojem . Obserwowanie, jak twoje dzieci dorastają silne i  jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017