Single Blog

Jak naturalnie wzmocnić kości?

Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze nastolatkiem, czy też cieszysz się swoimi złotymi latami życia, istnieją naturalne kroki, które możesz podjąć, aby wesprzeć zdrowie kości. W tym artykule znajdziesz pewne naturalne środki, porady i sztuczki, aby zachować kości w szczytowej formie.

Dlaczego należy wzmacniać kości?

Kości wspierają nasze ciało i utrzymują je w pozycji pionowej, więc w naszym najlepszym interesie jest utrzymanie ich w dobrej kondycji. Odgrywają również dużą rolę w ochronie narządów, zakotwiczeniu mięśni i magazynowaniu wapnia, co ostatecznie decyduje o tym, jak dobrze funkcjonujemy.

W ramach ich naturalnej struktury kości są nieustannie rozkładane i odbudowywane w niewielkich ilościach. Zazwyczaj do wieku 30 lat, kiedy osiągamy szczyt masy kostnej, bo wtedy odbudowa kości przewyższa utratę masy kostnej. Kiedy ta równowaga się zmienia, to mogą wystąpić problemy np. z osteoporozą.

Czynniki wpływające na szybkość i ilość utraty tkanki kostnej w starszych latach obejmują genetykę, dietę i ilość tkanki kostnej. Chociaż wiele przyczyn może być poza naszym zasięgiem i nie mamy na nie wpływu to są rzeczy, które możemy teraz zrobić, aby wspierać naszą zdrowszą przyszłość

7 sposobów na wzmocnienie kości

1. Jedz owoce i warzywa!

Słyszeliście to na pewno od swoich mam. Warzywa sprawią, że staniecie się wielcy i silni! I jak się okazuje – tak jest naprawdę. Owoce i warzywa są jednymi z najlepszych źródeł witaminy C, która stymuluje produkcję komórek tworzących kości, a także chroni komórki kostne przed uszkodzeniem.  Badania pokazują również, że więcej warzyw w diecie zwiększa gęstość mineralną kości.

Dalsze badania wykazały również, że spożywanie warzyw, w szczególności cebuli, zmniejsza ryzyko złamania o ponad 20% w porównaniu do osób, które nigdy nie spożywają cebuli. Jarmuż, brokuły, botwina i szpinak stanowią świetne uzupełnienie diety budującej kości, ponieważ zawierają witaminę K, która ​​wspiera zdrowie kości .

2. Dodaj potas do diety

Potas jest cichym bohaterem, jeśli chodzi o ochronę zdrowia Twoich kości. Jego zdolność do neutralizowania metabolizujących kwasów, które niszczą kości, jest kluczem do walki z eliminacją wapnia w organizmie. Wraz z bogatymi w składniki odżywcze związkami potasu, nasze kości są w stanie wchłonąć minerały i zmniejszyć ilość utraty minerałów, które tracimy wraz moczem. Banany są szczególnie bogate w potas i magnez – są one w zasadzie strażnikami ochraniającymi nasze kości.

3. Pij mniej alkoholu i kofeiny

Wiemy, jak trudno jest rozpocząć dzień bez naszej podwójnej latte na mleku migdałowym, lub zakończyć dzień bez odstresowującego kieliszka ulubionego wina, ale czy wiesz, że nasze alkohol i kofeina mogą wpływać na wchłanianie wapnia?Badania pokazują, że picie 3 lub więcej filiżanek kawy dziennie zwiększa wydalanie wapnia z moczem i zmniejsza wchłanianie wapnia, co może niekorzystnie wpływać na jakość kości. Spróbuj wymienić drugą i każdą kolejną filiżankę kawy na herbatę ziołową lub kombuchę – które dadzą dodatkowy szereg korzyści!

4. Znajdź suplement, który działa.

Nie mówimy tylko o suplementach wapnia, jeśli nie możesz lub nie pijesz mleka. Kości składają się z wapnia, ale także magnezu, cynku, miedzi, manganu, potasu i witamin K i D, a znalezienie prawidłowej równowagi wszystkich tych elementów w celu poprawy zdrowia kości może okazać się trudne dla niektórych osób. Suplementy są doskonałym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, których czasami brakuje naszej diecie. Jeśli zdecydujesz się uzupełnić swoją dietę korzystaj tylko z suplementów sprawdzonych firm. W przypadku zalecanych dawek zawsze ważne jest, aby ustalić je z lekarzem.

5. Rusz się

Ćwiczenie jest kluczowym elementem, który może pomóc w budowaniu mocnych kości. Szybki marsz, tenis, jogging, skakanie, siatkówka czy koszykówka – wybierz coś dla siebie! Włączenie ćwiczeń do codziennej rutyny pozwala zachować silne kości, a także sprawić, że będziesz wyglądać i czuć się świetnie.

6. Weź trochę witaminy D.

Pomimo trwającego lata i dużej ilości słońca – w dalszym ciągu wielu z nas ma niedobór witaminy D, co może prowadzić do słabych i łamliwych kości. Doskonałym sposobem na walkę z niedoborem witaminy D jest wyjście z biura w porze lunchu na szybki spacer w słońcu.

7. Mleko 

Wreszcie … mleko jest doskonałym źródłem wapnia, który jest jednym z kluczowych składników w budowaniu silniejszych, zdrowszych kości. Inne wspaniałe opcje bogate w wapń to niskotłuszczowy ser, naturalny jogurt, sardynki i łosoś, migdały i tofu. Są to niesamowite suplementy kostne, pełne innych składników odżywczych, które wspomagają i utrzymują gęstość kości. Wszystkie wymienione powyżej produkty powinny oczywiście być jak najbardziej naturalne, przez co ich jakość będzie znacznie lepsza.

Bez względu na wiek, istnieją naturalne sposoby, dzięki którym możesz poprawić swoje zdrowie, wzmocnić i wesprzeć swoje ciało, dzięki czemu może ono służyć w zdrowiu kilka dodatkowych lat. Jeśli martwisz się o gęstość kości lub inne obszary twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodatkowo, jeśli masz jakieś świetne naturalne wskazówki na wzmacnienie kości, podziel się nimi w komentarzach poniżej.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017