Single Blog

Czystek

W ciągu ostatnich kilku lat zrobił prawdziwą karierę, stał się niemal tak popularny jak zielona herbata. I słusznie, bo to niezwykle wartościowe zioło, wszechstronnie wzmacniające organizm. Dowiedzmy się, dlaczego napar z czystka warto pić zawsze, a szczególnie teraz w okresie osłabienia naszych organizmów.

Najpopularniejszy jest u nas czystek kreteński oraz czystek ladanowy, na którego listkach gromadzi się wonna, gęsta żywica. Jest jedną z roślin silnie pobudzających nasz układ immunologiczny, będący przy tym całkowicie pozbawiony efektów ubocznych i możliwości przedawkowania. Jego właściwości prozdrowotne znane są od stuleci. Mogą go pić wszyscy – nawet dzieci. Doskonale smakuje z miodem i sokiem z cytryny.

Dzięki zawartości dużej ilości polifenoli ma silne działanie antywirusowe nie tylko wzmacnia ochronę przed grypą i przeziębieniem, ale zapobiega też rozprzestrzenianiu się wirusów oraz zmniejsza czas trwania i nasilenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Łagodzi skutki łupieżu, łuszczycy, trądziku, leczy chroniczne infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, półpaśca. Potrafi nawet zapobiec rozwojowi boreliozy, zarówno chroniąc przed zakażeniem i unieszkodliwiając obecne w organizmie bakterie. Ma także działanie antyalergiczne.

Warto aby herbatkę z czystka pili starsi panowie, bo zapobiega również przyrostowi prostaty. Zapobiega nowotworom, ogranicza uszkodzenia naszego DNA. Ma też działanie antyoksydacyjne.

Czystek jest też znakomitym środkiem wspomagającym codzienną higienę jamy ustnej. Przepłukanie naparem ust po umyciu zębów doskonale zastępuje inne chemiczne płyny antybakteryjne. Działa również wybielająco na zęby, a regularne picie naparu powoduje też neutralizację nieprzyjemnych zapachów potu i stóp.

a więc …

na zdrowie!

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017