Single Blog

Cholesterol – fakty i mity

Nawet jeśli myślisz, że wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć na temat cholesterolu – to może znaleźć się jeszcze kilka niespodzianek. Sprawdź popularne mity na ten temat i dowiedz się jakie rodzaje żywności go powodują, a także dlaczego cholesterol czasami nie jest zły.

 

To prawda, że jaja zawierają dużo cholesterolu, ale ten pokarmowy nie jest tak niebezpieczny jak dawniej sądzono. Tylko część tego pochodzącego z żywności trafia do krwiobiegu, a jeśli jego spożycie wzrasta to organizm wytwarza mniej własnego. Zjedzenie jednego lub dwóch jajek, 2-3 razy w tygodniu nie jest ryzykowne. W rzeczywistości jaja są doskonałym źródłem białka i zawierają tłuszcz nienasycony, tzw. dobry tłuszcz.

 

Gdy większość ludzi usłyszy słowo “cholesterol” to myśli o czymś złym. Rzeczywistość jest bardziej złożona. Wysoki poziom cholesterolu może być niebezpieczny, ale sam cholesterol jest niezbędny do różnych procesów fizjologicznych, pełni też funkcję izolacyjną komórek nerwowych w mózgu i zapewnienia struktury dla błon komórkowych.

 

A co z miażdżycą ? Jej przyczyną jest utlenianie i stany zapalne. Blaszki miażdżycowe składają się maksymalnie w 1% z utlenionego cholesterolu, głównie są to zwapnione przerosty komórek. Ilość utlenionego cholesterolu w krwi nie ma żadnego związku z całkowitą jego ilością. Miażdżyca powstaje w naczyniach krwionośnych zniszczonych trwającymi latami stanami zapalnymi organizmu, w których odkłada się utleniony cholesterol.

 

Badania wykazały, że miażdżyca zwężenia tętnic, która prowadzi do ataków serca, może rozpocząć się już w wieku 8 lat. Dzieci z wysokim poziomem cholesterolu powinny być na diecie, która ogranicza spożycie tłuszczów nasyconych. Zaleca się również suplementy błonnika.

 

Optymalny poziom cholesterolu to poniżej 200 mg/dl. Jednak nie jest dobrze, gdy jest go zbyt mało. Badania pokazują, że niedobory cholesterolu szkodzą zdrowiu. Kobiety w ciąży o niskim (poniżej 160 mg/dl) poziomie cholesterolu mogą urodzić przedwcześnie. Eksperci wiążą także niski poziom cholesterolu ze stanami lękowymi i depresją.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017