Single Blog

5 niebezpiecznych diet

Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne stworzyło ranking diet, których absolutnie należy unikać. Zaliczamy do nich : clean eating, dietę pigułkową, detoks herbaciany, dietę 6:1, dietę składającą się z zielonych soków.

W ostatnich latach fascynacja zdrowym odżywianiem znaczenie wzrosła. Chociaż wspaniale jest widzieć wśród społeczeństwa chęć do świadomego, zdrowego żywienia – to niestety nie każda dieta, wydająca się dobrą, jest taką w rzeczywistości.

 

  1. Clean Eating

O co tutaj chodzi ? Chodzi o to, aby jeść tylko nieprzetworzone produkty i spożywać żywność pozbawioną rafinowanego cukru, gotowaną od podstaw oraz wybierać pokarmy naturalne. Teoretycznie wszystko ok – ale jeśli dochodzi do tego wykluczenie glutenu, zbóż, nabiału to robi się nieciekawie. W wielu przypadkach środki spożywcze, które są rzeczywiście odżywczo korzystne dla organizmu są uznawane za niezdrowe, choć zawierają pełne ziarna zbóż, owoce i nabiał. Jeśli nie masz medycznie zdiagnozowanej nietolerancji lub alergii na  wymienione produkty, to nie ma potrzeby ich eliminować.

  1. Dieta pigułkowa

Żadne suplementy nie powinny być przyjmowane bez ówczesnej konsultacji z lekarzem, dietetykiem czy farmaceutą. Niepokojąco nastąpił wzrost liczby tabletek odchudzających w sprzedaży online – produkty te często zawierają substancje, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi, a nawet mogą okazać się śmiertelne.

  1. Detoks herbaciany

Detoksykacja ciała, poprawienie stanu skóry, zmniejszenie wzdęć, utrata wagi – takimi hasłami zachęcają nas producenci.

Jak jest naprawdę ? Herbatki te mogą wywołać wrażenie utarty wagi i detoksykacji, ale to zwykle utrata masy ciała, która wynika z zastąpienia herbatą wysokokalorycznych napojów lub innych posiłków. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko działań niepożądanych takich jak biegunka, odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej, uszkodzenie jelit. Stosowanie takich herbat nie ma żadnego naukowego potwierdzenia.

  1. Dieta 6:1

Zasady diety : jedz normalnie przez 6 dni a przez 1 dzień nie spożywaj zupełnie nic … Całkowite poszczenie może wywołać jedynie brak koncentracji, zmęczenie i zły nastrój. W zależności od wieku, zdrowia i stylu życia może być nawet niebezpieczna. Ważne jest aby wybrać dietę zdrową i bezpieczną, ta absolutnie taka nie jest.

  1. Zielone soki

Brzmi zdrowo ! Składają się z różnych owoców i warzyw oraz proszków … Fani diety do korzyści zaliczają odtruwanie, odmładzanie i utratę wagi.

Ciało jest zdolne do samooczyszczania  się bez pomocy takich koncentratów. Takie soki mogą być tylko dodatkiem do diety, a nie w 100% się na nich opierać. Dodatkowo do soków dodajemy orzechy, awokado, olej kokosowy – co oznacza, że taki shake może zawierać w sobie nawet do 400 kcal. Koktajle są zdrowe, ale jak we wszystkim należy zachować umiar. Sięgaj po całe owoce i warzywa, w koktajle, szczególnie to z dodatkowymi składnikami ogranicz do 50 ml dziennie.

Jedynym sprawdzonym sposobem na utratę wagi i poprawę stanu naszego zdrowia jest prawidłowo zbilansowana dieta, dopasowana w sposób indywidualny. Nie ma żadnej drogi na skróty. Każdy cel jest wyzwaniem, natomiast kiedy go osiągniesz poczujesz satysfakcję, że było warto walczyć !

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017