Wątroba – jak o nią dbać?
Niezdrowa, tłusta dieta, alkohol i leki stosowane w nadmiarze – to największe wyzwania dla naszej wątroby. Pomimo jej zdolności regeneracyjnych, wiele schorzeń powoduje nieodwracalne zmiany w komórkach wątroby, co może prowadzić do jej nie wydolności.
Wątroba jest przede wszystkim organem, w którym zagospodarowane są źródła energii, jakimi są węglowodany i tłuszcze, a także białka. W wątrobie odbywa się przemiana aminokwasów krążących we krwi, a także wytwarzanie cząsteczek ważnych dla naszej odporności czy też procesu krzepnięcia. w metabolizmie białek wątroba bierze udział również jako organ usuwający zbędne produkty przemiany materii, utylizując nadmiar azotu i mocznika.
Ponadto wątroba to miejsce magazynowania wielu witamin m.in. A,D,B12 i mikroelementów takich jak żelaza, miedzi, chromu. jest podstawowym miejscem przemiany hemu, odpowiedzialnego za transport tlenu z hemoglobiną w erytrocytach. hem jest w wątrobie uwalniany ze zużytych krwinek czerwonych i przekształcany w bilirubinę wydalaną z żółcią do przewodu pokarmowego, a dalej z kałem z organizmu. Dlatego rola wątroby jest kluczowa.
Przy problemach z wątrobą lepiej postawić na produkty lekkostrawne i unikać tłustych mięs, a także alkoholu, który jest jej największym wrogiem. Można stosować również suplementy diety, a po tłustych posiłkach np. produkty ziołowe, usprawniające pracę wątroby. Najlepiej jednak postawić na zdrową dietę – jeść pięć posiłków dziennie, bogatych w warzywa i owoce. Ważne, by dania były świeże i przygotowane tuż przed podaniem, warto również ograniczyć spożywanie soli na rzecz innych przypraw. Wiele z nich wspomoże Twoje trawienie, np. koper, natka pietruszki, melisa, majeranek. Unikaj również ostrych przypraw i sosów : chili, curry, musztardy, octu. Dieta lekkostrawna wymaga też unikania pełnotłustego nabiału, a także tłustych wędzonych ryb. Figi, winogrona, gruszki, śliwki i daktyle – je też należy usunąć z tej diety.