Niacyna na depresję? Czy witamina B3 poprawia nastrój?
Niacyna (witamina B3) to bezbarwny hydrofilowy związek organiczny sklasyfikowany jako niezbędny składnik odżywczy. Żywność, która zawiera jej najwięcej to mięso pochodzące z narządów (wątroba, serce), kurczak, wołowina, ryby, dziczyzna i całe ziarna zbóż. Dla dorosłych ludzi codzienny zalecany dodatek niacyny mieści się w przedziale od 12 mg do 16 mg na dobę, przy nieco większym spożyciu (do 18 mg na dobę) zalecanym dla kobiet w ciąży.
Medycznie uważa się, że niacyna jest skuteczna i zalecana do leczenia wysokiego poziomu cholesterolu (hipercholesterolemii) i wysokiego stężenia lipidów (hiperlipidemii). Ale czy niacyna uzupełniająca może być przydatna jako pomoc w leczeniu innych stanów medycznych, w tym poważnej depresji?
Możliwe, że niacyna może być skutecznym autonomicznym i / lub uzupełniającym środkiem w leczeniu depresji u pewnych osób. Nie została ona do tej pory jednak dobrze zbadana, jako hipotetyczny mechanizm działania antydepresyjnego. Większość, zgodzi się natomiast z poglądem, że suplementacja niacyną zmniejsza objawy depresji u osób z jej niedoborem.
Na przykład, suplementacja niacyną ma wpływ na: BDNF (neurotroficzny czynnik mózgowy), cholesterol, hormony, neuropatie i serotoninę. Niektóre badania sugerują, że niacyna jest zdolna do ochrony komórek mózgowych przed uszkodzeniami i / lub śmiercią, a także może zmniejszyć stres oksydacyjny. Nie wiadomo, czy jeden konkretny mechanizm działania niacyny może być ważniejszy niż inne w możliwym działaniu przeciwdepresyjnym, jednakże istnieje przypuszczenie, że każdy z mechanizmów przyczynia się w różnym stopniu i może zależeć od dawki.
Działanie przeciwzapalne : środki, dzięki którym suplementacja niacyną może zwalczyć objawy depresji, polegają na zmniejszeniu neuropatyczności. Od 2016 r. Naukowcy zgadzają się, że wiele przypadków poważnej depresji jest bezpośrednią konsekwencją neuropatii. U osób z depresją, krążące stężenia zapalnych biomarkerów w obrębie CNS (ośrodkowego układu nerwowego) zazwyczaj wydają się podwyższone.
Wstępne badania wskazują, że podawanie leków przeciwzapalnych może leczyć depresję zasadniczo poprzez zmniejszenie nieprawidłowo wysokiego poziomu zapaleń ogólnoustrojowych. Ponadto, leczenie lekami przeciwdepresyjnymi pierwszego rzutu zmniejsza ogólny stan zapalny skóry.
Modulacja cholesterolu: suplementacja niacyną jest medycznie wspieraną interwencją w leczeniu hipercholesterolemii, stanu charakteryzującego się nienormalnie wysokim poziomem cholesterolu we krwi, które może prowadzić do powstania tętniaka aorty, zawału serca, choroby tętnicy obwodowej i / lub udaru mózgu. Biorąc pod uwagę związek między zaburzeniami cholesterolu a depresją, rozsądnym wydaje się teoretyzowanie, że indukowana przez niacynę modulacja cholesterolu może powodować działania przeciwdepresyjne niższego szczebla.
Istnieje wiele przyczyn niedoboru niacyny, w tym: niedostateczna dieta, słaba biodostępność niacyny, nadużywanie alkoholu, niezdolność do wchłaniania tryptofanu, zaburzenia metaboliczne lub leczenia chemioterapią. Choć nadrzędnymi objawami niedoboru niacyny są: biegunka, zapalenie skóry i otępienia – może wystąpić wiele innych objawów neuropsychiatrycznych. W rzeczywistości niezwykle częstym objawem neuropsychiatrycznym wśród osób z niedoborem niacyny jest ciężka depresja.