Dieta w niedoczynności tarczycy.
Gruczoł tarczycy jest głównym organem w ludzkim ciele, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów niezbędnych do regulowania metabolizmu. Jeśli takie procesy zostaną przerwane, może to spowodować niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. To choroba wywołana niedoborem hormonu tyroksyny (T4) i wynikającym z tego niedostatecznym działaniem trijodotyroniny (T3) w komórkach organizmu. W wyniku tego mogą wystąpić objawy takie jak: nietolerancja zimna, zaparcia, zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry, utrata włosów, a nawet depresja.
Zdiagnozowanie niedoczynności tarczycy oznacza zmianę dotychczasowego stylu życia i DIETY. Musi istnieć świadomy i spójny plan codziennego przyjmowania pokarmu, aby zredukować objawy i zapobiec zaburzeniom, które mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie.
Jakie są najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy?
– Zaburzenia gospodarki hormonalnej
– Słaba dieta ( uboga w składniki opisane poniżej )
– Ciąża
– Stany zapalne, w tym zapalenie jelit
– Wysoki poziom stresu
– Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
– Interakcja z innymi lekami, szczególnie silnymi stosowanymi w leczeniu chorób nowotworowych, chorób psychicznych czy serca.
W jaki sposób niedoczynność wpływa na Twój organizm?
Hormon tarczycy pomaga kontrolować szybkość metabolizmu. Im szybszy metabolizm, tym więcej kalorii spali twoje ciało. Ludzie z niedoczynnością tarczycy produkują mniej hormonów tarczycy. Oznacza to, że mają wolniejszy metabolizm i spalają mniejszą ilość kalorii w spoczynku. Słaby metabolizm może spowodować zmęczenie, zwiększyć poziom cholesterolu we krwi i utrudnić utratę wagi. Jeśli trudno jest Ci utrzymać wagę spróbuj wykonać cardio o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Obejmuje to ćwiczenia, takie jak szybkie chodzenie, bieganie, wędrówki i wioślarstwo. Badania pokazują, że ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej lub wysokiej intensywności mogą pomóc w zwiększeniu poziomu hormonów tarczycy. To z kolei może przyspieszyć twój metabolizm. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również skorzystać na zwiększeniu spożycia białka.
Jakie składniki odżywcze są ważne?
Jod jest niezbędnym minerałem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy. Tak więc osoby z niedoborem jodu mogą być narażone na niedoczynność tarczycy. Niedobór jodu jest bardzo powszechny i dotyka prawie jedną trzecią światowej populacji. Jest jednak mniej powszechny u ludzi z krajów rozwiniętych, ponieważ mogą oni uniknąć niedoboru jodu dodając do swojej żywności jodowaną sól kuchenną. Jeśli masz niedobór jodu, dodaj do posiłków jodowaną sól kuchenną lub zjedz więcej produktów bogatych w jod, takich jak wodorosty, ryby, nabiał i jaja. Suplementy jodu nie są konieczne, ponieważ możesz otrzymać dużo jodu z diety. Niektóre badania wykazały również, że zbyt wiele może uszkodzić tarczycę.
Selen pomaga ciału “aktywować” hormony tarczycy. Ten niezbędny minerał ma również właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że może chronić gruczoł tarczycy przed uszkodzeniem przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami . Dodanie do diety produktów bogatych w selen jest świetnym sposobem na zwiększenie poziomu selenu. Orzechy brazylijskie, tuńczyk, sardynki, jaja , rośliny strączkowe i szpinak – to produkty, w których możemy go szukać. Jednak należy unikać przyjmowania suplementu selenu, chyba że zaleci to lekarz. Suplementy dostarczają dużych dawek, a selen może być toksyczny w dużych ilościach.
Cynk podobnie jak selen, pomaga również organizmowi “aktywować” hormony tarczycy. Badania pokazują również, że cynk może pomóc organizmowi w regulacji TSH. Niedobory cynku są rzadkie w krajach rozwiniętych, ponieważ cynk jest w wielu produktach. Niemniej jednak, jeśli masz niedoczynność tarczycy, powinieneś starać się jeść więcej pokarmów bogatych w cynk, takich jak ostrygi i inne skorupiaki, wołowina i kurczak.
Żelazo jest on składnikiem jednego z kluczowych enzymów, zwanego tarczycową peroksydazą jodującą. Enzym ten aktywuje przemiany tyreoglobuliny w T3 i T4. Deficyt żelaza w organizmie powoduje zmniejszoną syntezę hormonów tarczycy w osoczu, zwiększenie wydzielania TSH oraz powiększenie tarczycy i rozwój jej niedoczynności. Przyczyną tego deficytu może być niska zawartość przyswajalnych form tego pierwiastka w pożywieniu lub zaburzenia jego wchłaniania.
Źródła potrzebnych składników w diecie:
jod: dzikie ryby, owoce morza, algi morskie
żelazo: mięso oraz podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, otręby i zarodki pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, takie jak boćwina, bób, burak, groszek zielony, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, szczaw i szpinak, oraz owoce – porzeczki czarne, białe i czerwone, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych
selen: orzechy brazylijskie, ryby (makrela, halibut, dorsz, śledź), nasiona roślin strączkowych, indyk, wołowina, grzyby. Najlepiej przyswajalna forma selenu, selenometionina i selenocysteina, znajduje się także w pełnoziarnistych produktach zbożowych
cynk: mięso, jaja, nasiona słonecznika, nasiona lnu, chia, nasiona dyni, fasola, ciecierzyca, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula, grzyby i ostrygi.
Pamiętaj również o piciu dużej ilości wody – 8 szklanek dziennie to absolutne minimum.
Probiotyki – wspomagają m.in. leczenie biegunek, alergii, atopii, chorób zapalnych jelit i wątroby, wzmacniają odporność organizmu. Źródłem probiotyków są fermentowane produkty takie jak kiszonki, opisywana przeze mnie już kiedyś kombucha lub mleczne ( kefir czy jogurt kozi ).
Zbawienne dla Twojego zdrowia może okazać się również wprowadzenie do diety bulionu – szczególnie takiego ugotowanego na kościach. To cenne źródło proliny i glicyny.
Czego w takim razie unikać?
Goitrogeny to związki, które mogą zakłócać normalne funkcjonowanie tarczycy. Zaskakujące jest to, że wiele potraw zawiera goitrogeny.
Produkty sojowe
Niektóre warzywa: kapusta, brokuły, jarmuż, kalafior, szpinak itp.
Owoce i rośliny skrobiowe: słodkie ziemniaki, maniok, brzoskwinie, truskawki itp.
Orzechy i nasiona: proso, orzeszki piniowe, orzeszki ziemne itp.
Więc teoretycznie ludzie z niedoczynnością tarczycy powinni unikać goitrogenów, co może być problemem dla osób, którym brakuje jodu.
Gluten to białko występujące w ziarnach takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Ludzie, którzy mają celiakię, chorobę autoimmunologiczną, nie mogą jeść glutenu. Ich ciało omyłkowo atakuje i powoduje uszkodzenie otaczającego je jelita. Niestety, badania pokazują, że osoby z chorobą autoimmunologiczną są narażone na ryzyko rozwoju innych chorób autoimmunologicznych.
Dwie substancje, które mogą uszkodzić tarczycę to: goitrogeny i gluten. Goitrogeny mogą zakłócać normalną czynność tarczycy, a niektóre osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również cierpieć na celiakię.
Na szczęście nie ma zbyt wielu pokarmów, których powinieneś unikać, jeśli masz niedoczynność tarczycy. Jednak żywność zawierająca goitrogeny powinna być spożywana z umiarem i najlepiej gotowana. Należy również unikać jedzenia wysoko przetworzonych produktów spożywczych, ponieważ zwykle zawierają więcej kalorii, chemii a mało składników odżywczych. Może to stanowić problem dla osoby z niedoczynnością tarczycy, ze względu na większą tendencje do tycia.
Żywność zawierająca gluten: chleb, makaron, zboża, piwo itp.
Niektóre owoce: brzoskwinie, gruszki i truskawki.
Napoje: kawa, zielona herbata i alkohol – te napoje mogą podrażniać tarczycę
Postaraj się również unikać nabiału, bo może wywoływać wiele niepożądanych dolegliwości. W szczególności należy unikać produktów mlecznych dostępnych w sklepach, pasteryzowanych i nie mających nic wspólnego z organiczną żywością. Lepszą alternatywą będzie świeże mleko od krowy lub kozy – to ze sklepu należy zupełnie wyeliminować.