Detoksykacja wątroby
Wątroba jest największym wewnętrznym organem w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest między innymi filtrowanie krwi, usuwanie chemikaliów oraz metabolizowanie rozmaitych składników. Wątroba wytwarza białka, które wspierają także prawidłowe krzepnięcie krwi oraz spełniają inne dodatkowe funkcje dla naszego ciała.
Wątroba otrzymuje krew z dwóch miejsc w ciele, a mianowicie utlenioną krew tętnicy wątrobowej (pochodzącą z aorty serca) oraz odtlenioną krew z żyły wrotnej wątroby (z żołądka, śledziony i jelit). Krew, która jest odtleniona, jest bogata w składniki odżywcze, a także może zawierać składniki lekarstw, drobnoustroje oraz rozmaite toksyny, pochodzące z przewodu układu pokarmowego.
Gdy wątroba otrzyma krew, tlen i składniki odżywcze, a także substancje toksyczne, to wówczas do krwi wprowadzone zostają owe substancje odżywcze oraz tlen, gdzie później rozprowadzane są po całym organizmie. Proces ten trwa nieustannie przez cały czas.
Proces detoksykacji odbywa się w dwóch etapach.
Faza 1 – polega na gromadzeniu toksyn, chemikaliów i wszelkich odpadów przemiany materii w wątrobie. Substancje te są łączone tak, aby stały się mniej toksyczne dla organizmu. Jednak nawet w mniej toksycznych wersjach nadal posiadają wolne rodniki, dlatego też jeśli nie są one odpowiednio usuwane w następnej fazie, to mogą nadal powodować pewne uszkodzenia komórek wątroby oraz innych komórek organizmu. Nawet mogą ingerować w DNA. Takie toksyny zwiększają również stan zapalny.
Fazę 2 – na tym etapie wątroba przyjmuje wolne rodniki powstałe w fazie 1 i łączy je z cząsteczką, dzięki czemu mogą być rozpuszczone w wodzie i przedostać się do nerek oraz jelita grubego w celu usunięcia z organizmu. Toksyny takie mogą być eliminowane przez wydalanie i pocenie się.
Proces wydaje się być dość prosty, dopóki nie uświadomimy sobie, że wątroba potrzebuje określonych składników odżywczych, niezbędnych do ukończenia jednej fazy i umożliwiających przejście z fazy 1 do fazy 2. Faza 1 zachodzi prawie bez wysiłku u większości ludzi, ale bez koniecznych składników odżywczych składniki mające charakter toksyczny pochodzące z leków czy alkoholu, ponownie są zawracane do organizmu. Krążąc we krwi, mogą spowodować uszkodzenia komórek.
Warto mieć świadomość, że dieta oraz tryb życia wpływają na zdolność wątroby do skutecznego usuwania toksyn. Mogą one korzystnie wpłynąć na proces detoksykacji.