Single Blog

Jak wyeliminować chleb z diety?

Chleb jest głównym składnikiem wielu dań ludzi na całym świecie. Też lubię pyszne, świeżo pieczone, pachnące, chrupiące na zewnątrz pieczywo. Ale wiem też, że chleb nie jest do końca zdrowy, przynajmniej nie każdy. Jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy ograniczyć jedzenie chleba, zwłaszcza białego oraz innego  pieczywa takiego jak bułeczki jest fakt, że nie zawierają one prawie żadnych składników odżywczych. Nie dostarczają twojemu organizmowi błonnika, nie dostarczają ziaren ani nic innego, potrzebnego dla naszego zdrowia. Jeśli szukasz w pieczywie jakiś składników odżywczych to najlepiej jest wybrać pieczywo pełnoziarniste. Wiele osób wykazuje również wrażliwość lub nietolerancję glutenu.  Jeśli masz problemy z żołądkiem po zjedzeniu spaghetti, kanapek z białego chleba czy pizzy to możliwe, że jesteś nadwrażliwy na gluten.

Znajdziesz tu kilka prostych sposobów eliminacji chleba z diety, dzięki czemu zobaczysz jak Twój organizm się wtedy poczuje a przy okazji możesz stracić “jakiś zbędny kilogram”. Jako dietetyk z prywatną praktyką, widziałam wielu klientów, którzy jedzą chleb przynajmniej dwa lub trzy razy dziennie.

Łatwo jest zacząć dzień tostami, goframi, naleśnikami lub płatkami zbożowymi, chwycić kanapkę w porze lunchu i zjeść pizzę lub makaron na kolację. To tak dużo pszenicy w ciągu jednego dnia!

Co jest nie tak z tym chlebem?

Cóż, dla osób z chorobą trzewną –  pszenica, jęczmień i żyto jest całkowicie poza granicami. Kiedy gluten (białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i ziarnach żyta) jest spożywany, wydziela odpowiedź immunologiczną, która atakuje jelito cienkie i osłabia absorpcję składników odżywczych.

Szacuje się, że 1 na 100 osób na całym świecie jest dotkniętych tą chorobą autoimmunologiczną.

Tradycyjnie wyprodukowany chleb ma bardzo znikome korzyści żywieniowe, a wiele zakupionego pieczywa zwykle zawiera cukry, sztuczne barwniki, środki aromatyzujące i środki konserwujące.

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny mierzy (i klasyfikuje), w jaki sposób żywność zawierająca węglowodany wpływa na poziom glukozy we krwi. Żywność, która ma indeks wyższy niż 70, jest uważana za wysoką glikemię, ponieważ zwiększa poziom cukru i insuliny we krwi. W dużych ilościach, produkty te mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i cukrzycy typu 2. Indeks glikemiczny większości chlebów – zarówno białych, jak i pszennych – wynosi 70 lub więcej, co czyni je złym wyborem, jeśli próbujesz kontrolować poziom cukru we krwi.

Przetworzone węglowodany i dzienne spożycie węglowodanów

Aby utrzymać zdrową wagę, ważne jest, aby kontrolować dzienne spożycie węglowodanów i mieć świadomość całkowitej ilości węglowodanów, które spożywasz.

Każdy człowiek ma inny idealny odsetek makroskładników odżywczych (węglowodany, tłuszcze i białko) w diecie, zależnej od stylu życia i biochemii.

Na przykład niektórzy ludzie mogą potrzebować diety, która zawiera około 50 procent kalorii z węglowodanów. Większość z tych węglowodanów powinna występować w formie całej żywności, takiej jak warzywa, niektóre owoce, rośliny strączkowe i pełne ziarna.

Wpływ zapalny pszenicy na skórę

Chroniczny stan zapalny w naszym ciele związany jest ze zwiększeniem spożycia cukru i wysokim spożyciem ziaren zbóż, a mianowicie pszenicy. Zapalenie może powodować choroby, takie jak nowotwory i choroby serca, a więc eliminacja tych produktów żywnościowych może zapobiec takim stanom. Jeśli chcesz schudnąć i zmniejszyć stan zapalny, odcięcie produktów chlebowych i pszennych jest inteligentną strategią.

Śniadanie

1. Zamiast płatków zbożowych, bajgli, gofrów lub naleśników – zamiana na jaja, napełnione białkami to świetny sposób na rozpoczęcie dnia i utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia jaj z tostem, spróbuj zastąpić tost połową pieczonego słodkiego ziemniaka lub brokułami gotowanymi na parze.

2. Jogurt grecki jest kolejnym pomysłem śniadaniowym, który jest szybki, łatwy i zdrowy. Jedna filiżanka greckiego jogurtu zawiera około 15 gramów białka, które pomogą Ci poczuć sytość nawet do kilku godzinach.

3. Nie można żyć bez twoich porannych naleśników? Spróbuj omletów z bananów i jajek.

4. Zamień kanapki na sałatki.

5. Wolisz masło orzechowe? Pokrój jabłko i dodaj masło orzechowe. Słodycz jabłka zastąpi galaretkę, a także znajdziesz w nim troszkę błonnika.

6. Kierujesz się na burgera? Zamów burgera owiniętego w sałatę lub “podanego na zieleni”

7. Quinoa jest doskonałym zamiennikiem makaronu (makaron nie jest “chlebem”, ale jest to pszenica).

8. Jeśli ciężko Ci zrezygnować z pieczywa, makaronu itp. – zamień je na odpowiedniki wyprodukowanego z pełnego ziarna.

Przychodzą Ci do głowy inne pomysły? Podziel się nimi ze mną!

 

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017