Produkty, które w naturalny sposób wspomogą trawienie.
Ból brzucha, kolka, wzdęcia, zgaga, zaparcia to sygnały kłopotów z trawieniem. Każdy z nas na pewno miał lub ma taki problem. Jest jednak wiele produktów, które w naturalny sposób mogą pomóc Twojemu ciału wrócić na właściwe tory. Podczas gdy czynniki takie jak stres, brak snu lub nieregularny sen są szkodliwe dla trawienia, to są jednak sposoby aby pomóc naszemu układowi trawiennemu działać prawidłowo, zwiększając dzienne spożycie błonnika.
Błonnik jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do zdrowego i regularnego trawienia. Odgrywa on dużą rolę w wypłukiwaniu ”odpadów”, co często jest przyczyną zaparć. Zalecana ilość błonnika wynosi co najmniej 25 g dziennie dla kobiet poniżej 50 lat, dla mężczyzn poniżej 50 roku życia to minimum 38 g.
Następujące kilka pokarmów wspomagających trawienie zawiera w sobie znaczną błonnikiem, więc pamiętaj – koniecznie włącz je do swojej diety!
1. Natto i inne produkty fermentowane
Natto to jeden z podstawowych pokarmów w japońskiej diecie. Jest wytwarzany ze sfermentowanej soi. Zawiera w sobie mnóstwo błonnika, który pomaga organizmowi pozbyć się produktów przemiany materii oraz substancji rakotwórczych. Kimchi i kiszona kapusta mają podobny wpływ na twoje jelita, więc możesz je również wykorzystać w swojej diecie.
2. Fasola
Fasola zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika. Nie jest on trawiony, ale przekształca się w rodzaj żelu, który ułatwia przechodzenie przez jelita. Ostrożnie: Niektórzy ludzie reagują na zjadanie fasoli wzdęciami, więc zacznij od dodawania niewielkich ilości do swojej diety i zobacz, jak na Ciebie działa fasola. Możesz zmniejszyć możliwość wzdęć poprzez namaczanie fasoli w wodzie przez 24 godziny lub nawet dłużej przed jej gotowaniem.
Czarna fasola ma prawdziwą super moc! 1 szklanka czarnej fasoli zawiera 15 g błonnika, czyli więcej niż połowę dziennego zalecanego spożycia.
3. Suszone figi lub suszone śliwki
Zarówno suszone figi, jak i suszone śliwki są znane jako naturalne środki przeczyszczające. Są bogate w nierozpuszczalny błonnik, który ”wciąga” wodę do jelita grubego, co z kolei ułatwia wypróżnianie się i przemieszczanie stolca. Zjedz jedną lub dwie suszone figi lub suszone śliwki wieczorem przed pójściem spać. Rezultat zobaczysz rano.
4. Jabłka
Warzywa i owoce są na ogół bogate w błonnik, jednak gdybym musiała wymienić jakiś rodzaj owoców, które powinniśmy jeść dla zdrowego trawienia, byłyby to jabłka. Jabłka zawierają dużo błonnika, są dostępne przez cały rok i są przystępnym owocem dla każdego portfela.
5. Owies i pełne ziarno.
Rozgrzewająca miseczka z cynamonem i płatkami owsianymi z dodatkiem owoców na śniadanie jest świetnym startem, ponieważ owies i pełnoziarniste ziarna są pełne rozpuszczalnego błonnika.Aby uzyskać Dodaj trochę rodzynek, migdałów lub pestek dyni do swojej owsianki. Generalnie zaleca się zastępowanie białej pszenicy pełnymi ziarnami – myślę o chlebie pełnoziarnistym, jęczmieniu lub brązowym ryżu.
3 dodatkowe wskazówki o dużym wpływie na trawienie
- Dobre nawodnione jest kluczem do utrzymania trawienia na odpowiednim torze, więc upewnij się, że w pobliżu znajduje się butelka wody lub popijaj niesłodzoną ziołową herbatę w ciągu dnia. Osobistym faworytem jest jęczmienna herbata. Jedną z jej długiej listy korzyści jest jej wkład w zdrowe trawienie. Czy muszę mówić więcej?
- Nasz rytm snu i czuwania przyczynia się do regularnego trawienia. Staraj się jeść posiłki o tej samej porze każdego dnia.
- Podczas posiłku usiądź i nie skupiaj się na niczym innym, a wyłącznie na jedzeniu. Jeśli dobrze żujesz swoje jedzenie, dodasz do niego więcej śliny, co pomoże w rozkładaniu pokarmów i ułatwi pracę narządów trawiennych.
Upewnij się, że masz zdrową dietę pełną błonnika i ogólnie jedz tęczę świeżej żywności i unikaj przetworzonej żywności. Bądź cierpliwy i zrelaksuj się, ponieważ nic nie jest gorsze dla twojego trawienia niż stres i dodatkowy nacisk, jaki kładziesz na siebie. Po wprowadzeniu zmian daj sobie kilka porządnych dni zanim zobaczysz pierwsze efekty. Organizm musi się przyzwyczaić.