Single Blog

Jak schudnąć w zdrowy sposób?

Szybka i niezdrowa utrata masy ciała jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych obsesji w dzisiejszym społeczeństwie. Skąd wynika taka sytuacja? Przyczyną poniekąd jest nadmiar codziennych wiadomości, które skoncentrowane są na wyglądzie oraz sylwetce. Z tego też powodu spoglądając w lustro, zaczynamy zauważać wszelkie najdrobniejsze niedoskonałości. Taki sposób myślenia niestety może być dla nas szkodliwy.

Ilu z nas wychowywało się w rodzinie, gdzie ciągle ktoś był na diecie? Któż nie myśli o tym, jak będzie wyglądać na zbliżającym się zjeździe absolwentów, ślubie, imprezie czy podczas urlopu nad morzem? W takich momentach często próbujemy szybko stracić wagę, jednak jest to dość szkodliwe dla naszego ciała i zdrowia. Warto więc zaakceptować siebie, a o właściwą wagę zadbać przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

Odchudzanie powinno przebiegać w sposób zrównoważony. Taki proces utraty wagi może rzeczywiście przynieść uzdrowienie, jednak pamiętajmy, iż zajmie to dość sporo czasu. Do wyznaczonego celu należy się zbliżać małymi krokami. Owa droga powinna obejmować jedzenie zdrowych produktów pełnoziarnistych, białka roślinnego, owoców oraz warzyw, a także picie sporej ilości wody. Ważny jest także właściwy odpoczynek, medytacja oraz proste ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu waga będzie sukcesywnie spadać, a równocześnie unikniemy efektu jojo. Te wszystkie metody proponuję w moim 21-dniowym Programie Powrotu Do Zdrowia. Na jego bazie pomogłam już ponad 100 pacjentów (w ramach programu i indywidualnie) i udało mi się zmienić ich nawyki.

Jak dokładnie wygląda odchudzanie w zdrowy i zrównoważony sposób?

  1. Zrzucajmy maksymalnie 0,5 kg do 1 kg

Takie tempo wydaje się być bardzo powolne, zwłaszcza gdy pragniemy pozbyć się około 25-30 kilogramów, jednak właśnie takimi małymi kroczkami powinniśmy osiągnąć nasz cel. Pamiętajmy, że jeden kilogram jest równy 7000 kalorii. Jeśli więc tracimy 0,5 kg w ciągu tygodnia, to oznacza to, iż zjedliśmy o 3500 kalorii mniej. Poza tym warto uświadomić sobie, że wagowo jest to mniej więcej tyle, co mała dynia, a więc po miesiącu efekt będzie naprawdę całkiem spory.

  1. Ważmy się nie częściej niż raz w tygodniu

Nasza waga może zmieniać się nawet o 2 kilogramy z dnia na dzień. Przyczyną takiej sytuacji bywa bowiem spożycie większej ilości sodu, utrata wody, odwodnienie czy wręcz przeciwnie zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli ważymy się więc każdego poranka, to jednego dnia możemy odczuwać niezwykłą radość z sukcesu, a znów następnego frustrację, gdyż waga bywa po prostu zmienna. Aby uniknąć takiej sytuacji wyznaczmy sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy będziemy się ważyć. Róbmy to rano, zanim zaczniemy cokolwiek jeść czy pić. Waga powinna sukcesywnie spadać, choć jest pewien wyjątek. Dlatego nie panikujmy, jeśli zdrowo się odżywiamy, pijemy dużo wody, regularnie ćwiczymy, a pomimo tego nasza waga idzie w górę. Przyczyną może być bowiem budowanie masy mięśniowej.

Tak naprawdę można zupełnie zrezygnować z wagi i obserwować ubrania, które z czasem staną się luźniejsze. Bardziej skupmy się na kontrolowaniu codziennej diety.

Skoro wiemy już, że zdrowy tryb życia wiąże się ze spożywaniem większej ilości produktów roślinnych i równoczesnym zrezygnowaniem ze śmieciowego jedzenia, alkoholu, a także znaczenie ma regularny sen i wprowadzenie ćwiczeń, to warto popracować nad owymi nawykami. Skupmy się na nich, a nie zajmujmy się wagą. To może przyjść później, gdy zauważymy, że nasze ciało zaczyna się zmieniać. Wtedy ważenie może wpłynąć korzystnie na naszą motywację.

  1. Rozważmy cotygodniowe robienie pomiarów ciała i śledzenie zmian ilości tkanki tłuszczowej

Takie pomiary pozwolą nam kontrolować nasze efekty. W szczególności ma to znaczenie, gdy dużo czasu poświęcamy na ćwiczenia. W tym przypadku waga może się nie zmieniać, a jednak ciało staje się szczuplejsze, gdyż spalamy tłuszcz i wyrabiamy tkankę mięśniową, która jak wiadomo jest cięższa. Obserwacja zmian może być więc bardzo motywująca. Dzięki temu wiemy, że jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, a równocześnie chudniemy w zdrowym tempie. Drastyczne diety zazwyczaj powodują szybką utratę wagi, jednak w takiej sytuacji tracimy głównie mięśnie, a nie tłuszcz, co nie jest dobre dla naszego zdrowia.

  1. Uważajmy na rzeczy, które mogą utrudniać osiągnięcie sukcesu

Stres jest najprawdopodobniej największym czynnikiem utrudniającym odchudzanie. Jeśli odczuwamy wiec chroniczne napięcie, to warto zastosować rozmaite techniki relaksacyjne. Może to być między innymi użycie określonych olejków eterycznych, ćwiczenie jogi czy medytowanie. Praktyki takie pomagają się uspokoić i przywrócić równowagę. To w efekcie dobrze wpłynie na długoterminowy proces odchudzania.

Powolny metabolizm może także negatywnie wpłynąć na pozbywanie się nadmiernych kilogramów. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwalają przyspieszyć metabolizm i można bez problemu wprowadzić je do życia codziennego. Pamiętajmy, ze utrata więcej niż 2 kg w ciągu tygodnia jest w porządku na początku naszego odchudzania, jeśli mamy dużą wagę do stracenia. Jednak utrzymanie takiego tempa przez dłuższy czas nie tylko obniża metabolizm, ale pozbawia nas rezerw składników odżywczych. To może doprowadzić do spadków energii oraz efektu jojo. Dlatego warto zadbać o właściwą dietę i powoli dążyć do postawionego sobie celu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek zarejestruj się do mojego programu 21-dni Powrót Do Zdrowia. Sama rejestracja jest bezpłatna, a późniejszy udział nie zobowiązujący – najbliższa edycja startuje 8 marca warto więc zbierać wartościowe informacje 🙂

Źródło zdjęcia: http://pl.depositphotos.com/6075968/stock-photo-measuring-waist.html

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017