Single Blog

Dlaczego sama dieta na papierze najczęściej nie działa?

Prawidłowe nawyki żywieniowe to podstawa, jeśli zależy nam na pozbyciu się zbędnych kilogramów oraz uzyskaniu dobrego samopoczucia i zdrowia na dłużej. Jeśli praca nad Twoimi złymi nawykami żywieniowymi trwała latami- nic straconego! Jest sposób jak to zmienić.

NAWYK – co to takiego?

Warto zapoznać się z terminem nawyk i zrozumieć jakie jest jego znaczenie, jeśli pragniemy osiągnąć trwałą zmianę w swoim stylu życia. Nawyk to zestaw czynności jakie świadomie powtarzamy w wyniku czego staje się zautomatyzowaną czynnością , którą wykonujemy bezrefleksyjnie. Jeśli w ten sposób wypracowaliśmy złe nawyki żywieniowe (czyli takie które wpływają toksycznie na nasze samopoczucie i zdrowie) warto zapoznać się z procesem kształtowania nowych nawyków żywieniowych.

PROCES KSZTAŁOWANIA NOWEGO NAWYKU

nawykiProces kształtowania nowego nawyku składa się z 4 etapów:

  1. Nieświadomej niekompetencji (etap, w którym nie wiemy co mamy robić, jak się odżywiać, ponieważ nie posiadamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym temacie)
  2. Świadomej niekompetencji (na tym etapie posiadamy już wiedzę na temat zdrowego odżywiania, wciąż pojawiają się trudności z jej wdrożeniem. Jest to trudny etap, ponieważ wymaga od nas największej ilości energii, zaangażowania i świadomości. Możemy jednak w tym etapie nauczyć się najwięcej)
  3. Świadomej kompetencji (ten etap jest łatwiejszy od poprzedniego, ponieważ wiemy już jak się prawidłowo odżywiać i w jakich momentach uruchamiają się w nas złe nawyki żywieniowe. Wymaga to jednak wciąż sporej ilości uwagi, zangażowania i świadomości)
  4. Nieświadomej kompetencji (etap, w którym złe nawyki zamieniliśmy na dobre nawyki żywieniowe i weszły nam „w krew”. Odruchowo sięgamy po zdrową żywność, jemy regularnie i podejmujemy korzystne dla siebie i zdrowia decyzje żywieniowe).

ZADANIA DO WYKONANIA W CELU WPROWADZENIA NOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH:

  • zdobycie niezbędnej wiedzy odnośnie zdrowego odżywiania
  • skomponowanie odpowiedniego planu działania, który umożliwi i ułatwi wdrażanie wiedzy w życie (najlepiej pod opieką specjalisty dietetyka)
  • świadome, cierpliwe i konsekwentne wdrażanie zmian w życie, krok po kroku
  • realizacja planu, świadome wdrażanie i powtarzanie zdrowych nawyków „z uporem maniaka” i pełną akceptacją faktu, że stare nawyki będą momentami się jeszcze pojawiać.

DZIAŁANIA KTÓRE UŁATWIĄ CI WDRAŻANIE NOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH:

  • nagradzaj się za swoje wysiłki i cierpliwą pracę. Pamiętaj, że nagrodą ma być coś zdrowego i przyjemnego dla Ciebie
  • poproś o wsparcie najbliższych- jest niezmiernie istotne w procesie wdrażania nowych nawyków, szczególnie na etapie świadomej niekompetencji
  • spraw sobie coś co będzie przypominało Ci o realizacji założonego celu, może to być zdjęcie motywacyjne, listę korzyści jakie na Ciebie czekają po osiągnięciu założonego celu.

Pamiętajmy, że nawyk może ułatwić nasze życie lub znacznie je utrudnić. To my decydujemy o tym jaki nawyk wdrażamy, poźniej to nawyki tworzą nas.

Wprowadzenie nowego nawyku żywieniowego zajmuje zwykle 21 dni.

Comments (0)

Post a Comment

Wszelkie prawa zastrzeżone - Medis 2017